Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 13272156



*

nr 1327 2156


Ljusstakar

Ett par, silver, barockstil. Höjd: 19, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1945, Vikt: ca 500g


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 maj 2020
kl 18:50:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/5 17:31:54 1      1.500 kr
17/5 22:46:32 2      1.600 kr
17/5 22:56:07 1      1.700 kr
17/5 23:01:01 2      1.900 kr
18/5 13:21:12 1      1.900 kr
18/5 13:21:12 2      1.900 kr (Budbetjänt)
18/5 13:21:30 1      2.000 kr
18/5 13:39:47 3      2.200 kr
18/5 18:45:31 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock barock-stil barockstil ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:40
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:49
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:02
  • 6714 Elljusstake
    Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:07
  • 6311 Golvljusstakar
    2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:00
  • 6386 Lampetter
    Ett par. Höjd: 41,5 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:40




Ladda ner broschyr